Małe domy są bardziej ekologiczne

Dzieje się tak z kilku powodów: zużywamy mniej materiałów budowlanych, których produkcja i późniejsza utylizacja nie są dla środowiska naturalnego obojętne. Do eksploatacji domu zużywamy mniej energii. W przeliczeniu na kilkudziesięcioletni czas użytkowania budynku, zaoszczędzona ilość energii może się robić naprawdę duża.

Każdy niepotrzebnie ogrzewany metr budynku nie tylko drenuje nasze kieszenie (ceny paliw raczej spadać nie będą), ale również nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne, obojętne czy ogrzewamy dom prądem, gazem, olejem opałowym, węglem itd. Budując mały dom możemy sobie też pozwolić na wyższy standard izolacji termicznej, dzięki oszczędności na wielkości budynku.

Kupujemy mniejszy piec, może się też okazać że do ogrzania wszystkich pomieszczeń w zupełności wystarczy kominek, koza.

Dom autonomiczny, czyli niezależny od sieci energetycznej (out of grid), łatwiej wdrożyć kiedy jego rozmiary są niewielkie. Jeśli energię chcemy czerpać z wiatraków, paneli słonecznych, biomasy itd. może się okazać, że wielkość działki, ograniczone środki finansowe oraz wydajność obecnie dostępnych urządzeń z powodzeniem wystarczą do zasilania niewielkiego budynku, nie bylibyśmy jednak w stanie ogrzewać domu dużego.

22.03.2010. 15:05

Comments

Nie dopuszczaj teraz komentarzy.Nawigacja: Strona główna · Małe domy - zalety · Małe domy są bardziej ekologiczne
Jakby ktoś nie wiedział, to domy z bali i domy drewniane również nas interesują.

A może kogoś interesuje budowa domu z8? Ikony pasują do każdego wnętrza. Kupuj na www.ikony.com

Ostatnie wpisy

Komentarze

  • Brak komentarzy