Małe domy są tańsze w budowie

To chyba oczywista oczywistość. Na mały dom potrzeba odpowiednio mniej materiału niż na dom duży, oszczędzamy więc na materiałach budowlanych. Co więcej mniejszy jest również czas budowy i przez to koszty robocizny. Nie we wszystkich przypadkach oszczędność jest proporcjonalna do wielkości budynku. Oszczędność wprost, widać butach i czapce, czyli na fundamentach i dachu naszego domu.

Jeśli budujemy dom parterowy o mniejszym o połowę obszarze zabudowy, to powierzchnia dachu i fundamentu jest automatycznie o połowę mniejsza. Zależności tej nie widać oczywiście, jeśli rezygnujemy z piętra, pozostając przy parterze o tym samym obrysie. Może się okazać, że dom mniejsza, a co za tym idzie lżejszy, pozwala na zastosowanie tańszych lub wymagających niewielu robót ziemnych fundamentów.

Ważny element inwestycji stanowi sam zakup działki. Mały dom zmieścimy na mniejszych działkach budowlanych, szczególnie ważne jest to w przypadku jakże częstych działek o kształcie dalekim od idealnego kwadratu. Na długiej działce, przylegającej wąskim brzegiem do ulicy, mamy często bardzo niewiele miejsca do dyspozycji. Podobnie w przypadku działek o nieregularnych kształtach, np. w formie trójkąta.

Oszczędności powstałe na etapie budowy możemy przeznaczyć na innym polu inwestycji. Przykładowo możemy sobie pozwolić na wyższą jakość wykończenia, czy bardziej nowoczesne instalacje. Możemy dom mocniej ocieplić, przez co dodatkowo zmniejszymy koszty eksploatacji. Budując mniejszy dom możemy wziąć mniejszy kredyt i spłacić go szybciej lub znacząco obniżyć raty.

20.01.2010. 13:38

Comments

Nie dopuszczaj teraz komentarzy.Nawigacja: Strona główna · Małe domy - zalety · Małe domy są tańsze w budowie
Jakby ktoś nie wiedział, to domy z bali i domy drewniane również nas interesują.

A może kogoś interesuje budowa domu z8? Ikony pasują do każdego wnętrza. Kupuj na www.ikony.com

Ostatnie wpisy

Komentarze

  • Brak komentarzy