Małe domy są tańsze w utrzymaniu

Wraz z rosnącymi kosztami cen energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego, z roku na rok wzrastają koszty utrzymania domów jednorodzinnych. Odczuwają to szczególnie inwestorzy, którzy przeszacowali swoje potrzeby i wybudowali domy o zbyt dużej powierzchni. Zamiast mocno docieplonych ścian mają zapas sypialni dla wszystkich krewnych i znajomych, ogromny salon i o 2 łazienki za dużo, z których korzysta się rzadko, ale ogrzewać trzeba przez cały sezon. Dzięki niższym kosztom utrzymania możemy szybciej spłacić kredyt zaciągnięty na budowę.

Możemy się spodziewać, że koszty ogrzewania nie będą malały. Wszystko wskazuje, że ceny paliw z roku na rok będą co raz wyższe.

Oszczędność powstaje przede wszystkim na etapie kosztów ogrzewania. Dom mały wymaga odpowiednio mniej energii na utrzymanie optymalnej temperatury wnętrza. Nie tylko łatwiej ciepło utrzymać, ale mniejszy dom dużo szybciej się nagrzewa. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku kosztów klimatyzacji. Oszczędności, które powstają dzięki zmniejszeniu kosztów budowy, możemy przeznaczyć na dodatkowe ocieplenie domu lub zastosowanie nowocześniejszych, czyli przeważnie droższych rozwiązań, zbliżając się w ten sposób do osiągnięcia standardu domu pasywnego lub nawet go osiągając. Kolejna oszczędność powstaje w przypadku kosztów oświetlenia. Większa powierzchnia automatycznie potrzebuje większej ilości światła, choćby z tego względu, że centrum dużego domu ma utrudniony dostęp do naturalnego oświetlenia.

22.03.2010. 15:01

Comments

Nie dopuszczaj teraz komentarzy.Nawigacja: Strona główna · Małe domy - zalety · Małe domy są tańsze w utrzymaniu
Jakby ktoś nie wiedział, to domy z bali i domy drewniane również nas interesują.

A może kogoś interesuje budowa domu z8? Ikony pasują do każdego wnętrza. Kupuj na www.ikony.com

Ostatnie wpisy

Komentarze

  • Brak komentarzy