Mały dom czy duże mieszkanie

Wybór miejsca do życia jest to jedna z ważniejszych i zarazem najtrudniejszych decyzji przed jaką staje człowiek. Jest on motywowany wieloma aspektami – od trybu życia, poprzez osobiste preferencje, po zasobność portfela oczywiście. Decyzja pomiędzy kupnem mieszkania, a budową domu zdaje się być szczególnie trudna w pierwszych etapach dorosłego życia, kiedy młodzi ludzie są dynamiczny i ich sytuacja ulega gwałtownym zmianom. Warto więc poświęcić trochę czasu na przejrzenie projektów domów małych i zapoznać się z szeroką ofertą dostępną na rynku. Każdy młody Inwestor powinien także skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, który z pewnością pomoże w podjęciu decyzji. Ciężko jest zaplanować wielkość rodziny czy przewidzieć zmieniające się wraz z rozwojem kariery zawodowej miejsca pracy. Warto jednak szczegółowo przeanalizować wszelkie za i przeciw tak istotnej inwestycji.


Projekt domu Zx105

Zakup dużego mieszkania

Zakup dużego mieszkania wydaje się odpowiednią opcją na wcześniejszych etapach dorosłego życia. Przemawiają za nią wtedy czynniki finansowe, gdyż zakup mieszkania, nawet o znacznej powierzchni najczęściej jest mniej wymagający finansowo od budowy domu. Kolejną zaletą jest o wiele mniejszy wkład czasu i wysiłku w inwestycję. Należy bowiem pamiętać, że budowa domu to proces znacznie bardziej złożony i długotrwały. Mieszkanie wydaje się być również dobrym wyborem dla ludzi, którzy mają świadomość, że ich sytuacja może ulegać gwałtownym zmianom – w razie przeprowadzki na przykład jego sprzedaż nie powinna nastręczyć większych problemów. Mieszkanie można również wynająć, co przyniesie kolejne źródło stałego dochodu. Należy jednak odpowiednio dostosować wybór mieszkania do potrzeb inwestora pod względem rozkładu i metrażu. Młodzi ludzie powinni wziąć pod uwagę możliwość pojawienia się kolejnego członka rodziny. Zadbać należy również o to by każdy z domowników miał własne miejsce do pracy i odpoczynku. Zakup pierwszego mieszkania należy potraktować poważnie, by nie musieć zmieniać go po kilkunastu miesiącach na większe, bądź położone bliżej centrum miasta.

Decydując się na mieszkanie Inwestor powinien być również świadom czynników, na które nie będzie miał większego wpływu decydując się na takową inwestycję, a które mogą mieć wpływ na komfort jego życia. Należy bowiem pamiętać, że życie w budynku wielorodzinnym, to życie w bliskim sąsiedztwie wielu nieznanych nam ludzi, na wybór których nie mamy żadnego wpływu. Wiele ludzi wskazuje niezależność życia we własnym domu jednorodzinnym, jako jedną z największych jego zalet.


Projekt domu Ewa 100 MDM wersja A

Budowa małego domu

Inwestycja budowy domu staje się w ostatnich latach szczególnie atrakcyjna dla młodych ludzi. Przeludnienie dużych miast sprawia, że ceny mieszkań idą w górę. Również opłaty związane z mieszkaniem w budynku wielorodzinnym, takie jak czynsz, rachunki za prąd czy wodę potrafią opiewać na znaczne kwoty. Wiele firm deweloperskich oferuje atrakcyjne, nowoczesne mieszkania na nowo wybudowanych osiedlach budynków jednorodzinnych, lecz często zlokalizowane są one na obrzeżach miast, w dużej odległości od centrum. Nie oznacza to wcale, że takie mieszkanie nie może być odpowiednią opcją, wszystko zależy od dostępności miejsc, do których inwestor musi na co dzień dotrzeć. Jeśli jednak odległość od nich będzie znaczna, a koszty eksploatacyjne mieszkania stosunkowo wysokie warto rozważyć budowę domu na przedmieściach.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest wyżej wymieniony styl życia. Posiadanie własnego domu oferuje wiele możliwości, których brakuje posiadaczom mieszkań, jak chociażby uprawa własnego ogródka czy organizacja placu zabaw dla dzieci. Jeśli ktoś przyzwyczajony jest do swobody życia we własnym domu, do codziennego kontaktu z naturą i chciałby wychowywać dzieci w naturalnym i spokojnym otoczeniu, zdecydowanie powinien rozważyć budowę domu.

Dodatkowym atutem inwestycji w nieduży dom jest możliwość skorzystania z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, który polega na dofinansowaniu wkładu własnego w nieruchomość. Program skierowany jest do osób młodych (dokładnie przed 35 r. ż.), które chcą zainwestować w nieruchomość mieszkalną i zaciągnąć na jej poczet kredyt hipoteczny. By móc zostać objętym programem dofinansowania powierzchnia nabywanego mieszkania nie może przekroczyć 75m2 (85 m2 w przypadku posiadania co najmniej trójki dzieci), natomiast w przypadku domu maksymalna powierzchnia wynosi 100 m2 (110 m2 w przypadku posiadania co najmniej trójki dzieci). Wysokość dofinansowania to od 10 do nawet 30% kosztów inwestycji, w zależności od liczby członków rodziny. W świetle programu MDM zdecydowanie korzystniej prezentuje się zatem opcja budowy niedużego domu, niż dużego mieszkania, którego metraż uniemożliwiłby ubieganie się o dofinansowanie.


Projekt domu Z165

Na początkowych etapach dorosłego życia bardzo trudno jest podjąć decyzję dotyczącą przyszłego miejsca. Jeszcze kilka dekad temu tendencją było, że młodzi ludzie, zakładający rodzinę i rozpoczynający życie zawodowe pospiesznie nabywali mieszkanie, gdyż nie dysponowali odpowiednią ilością czasu i pieniędzy, by zbudować dom. Dopiero po kilku czy nawet kilkunastu latach, gdy ich sytuacja stabilizowała się, decydowali się na budowę. Obecnie trend ten zdecydowanie ulega zmianie – młodzi ludzie chcąc uniknąć wysokich cen mieszkań w centrum i zamkniętych osiedli na odległych przedmieściach, postanawiają zainwestować w dom. Warto również dodać, że w dzisiejszych czasach rozwój technologii pozwala na zdecydowanie sprawniejszy postęp inwestycji. Prościej jest również pod względem finansowym, gdyż można ubiegać się o kredyt hipoteczny, a nawet uzyskać dofinansowanie na budowę domu.

12.02.2016. 14:56Nawigacja: Strona główna · Małe domy - zalety · Mały dom czy duże mieszkanie
Jakby ktoś nie wiedział, to domy z bali i domy drewniane również nas interesują.

A może kogoś interesuje budowa domu z8? Ikony pasują do każdego wnętrza. Kupuj na www.ikony.com

Ostatnie wpisy

Komentarze

  • Brak komentarzy